Pocetna stranica
Civilno društvo
Kultura
Politika
Ljudska prava
Okoliš
Ženska scena
Prava životinja
LGBTT teme
Nove tehnologije
ZaMirNET blog
ZaMirNET forum
ZaMirNET
ZaMirZINE kolumne
referendum: ako i ima pravo, vlada nije u pravu
srđan dvornik
srđan dvornik
Mirela Holy
Đurđa Knežević
Maja Hrgović
Kristijan Grđan
Book @ ZaMirZINE
Besplatno skinite i čitajte knjigu: Digital Activism Decoded - The New Mechanics of Change
«« septembar 2010 »»
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

ZaMirNET
Vlaška 91, 2. kat
Tel: 01/ 4573 445
Tel/fax: 01/ 4573 457
urednistvo@zamirzine.net,
zamir@zamir.net

Vaš ZaMirZINE dnevnik
Okoliš: Nije im dosta zagađenja: British Petroleum u Mediteranu buši još i dublje!
Britanski naftno-plinski koncern British Petroleum (BP), odgovoran za nezapamćenu ekološku katastrofu u Meksičkom zaljevu, vjerovali li ne, priprema se za bušenje i instaliranje novih platformi u Sredozemnome Moru, u zaljevu Velika Syrta, uz libijsku obalu.
30 juli 2010

“Bušenje počinje za nekoliko tjedna“, potvrdio je agenciji DPA glasnogovornik BP-a, David Nicholas, informaciju The Financial Timesa (FT) o tome. Iz BP-a odbacuju strahovanja o potencijalnoj opasnosti - iako su sami na platformi ‘Deepwater Horizon’ izazvali najveću naftnu havariju i ekološku katastrofu u povijesti Sjedinjenih Američkih Država.

Na libijskom naftnom polju, ispod dna mora trebalo bi biti oko 850 miljuna kubika plina i još veće količine nafte, što je i više nego dovoljan razlog da se drsko krene u novi posao, iako ekolozi i dio političara već pokazuju uznemirenost. Europski povjerenik za energetiku, Gunther Oettinger neuspješno je ovaj i prošli mjesec predlagao proglašenje moratorija na bušenja na velikim dubinama u teritorijalnim vodama zemalja EU.

Kritičari upozoravaju da Sredozomno more već spada u najzagađenija mora na svijetu i svaka havarija bi mogla imati dalekosežne posljedice. Ležište nafte gdje BP namjerava bušiti, nalazi se oko 200 kilometara zapadno od luke Benghazi, na dubini od 1750 metara.

To je za 250 metara dublje od bušotine Macondo u Meksičkom zaljevu koja je, ali po zlu, postala bez konkurencije najpoznatija bušotina na morskom dnu. Nicholas je uprkos tome uvjeravao novinare da između dvije bušotine nema nikakve sličnosti i isticao garancije koje se daju da će se u Libiji poštivati najviši sigurnosni standardi...

— Već smo izveli mnoštvo bušotina širom svijeta, sada preduzimamo i dodatne mjere radi usavršavanja kontrole naftne platforme tipa Noble koju koristimo - dodao je glasnogovornik BP-a.

Prava na eksploataciju na tom mjestu kupio je BP od Libije prije tri godine za sumu od 900 milijuna dolara. Ovim povodom se podsjeća na moguće “zasluge“ BP-a u puštanju na slobodu libijskog terorista Abdala Basata Aliaj Midžrahija.

On je u Škotskoj bio na izdržavanju doživotne kazne zatvora za teroristički napad na zrakoplov koji se srušio nad škotskim Lockerbijem. Pušten je na slobodu na osnovi liječničke potvrde kako boluje od raka i da neće živjeti duže od tri mjeseca, što se nije pokazalo točnim.

Tvrtku BP se sumnjiči da je doprinjela njegovom puštanju jer je bila zainteresirana za ugovor za eksplotaciju nafte u blizini libijske obale. (SD)

komentiraj Pošaljite članak Print Pocetna stranica »»
Vaš ZaMirZINE dnevnik
Kultura: Siniša Labrović izazvao ministra kulture na boksački meč!
Ljudska prava: s naslovne web-stranice Ministarstva uprave nestao izvještaj o provjeri zahtjeva za referendum
Ljudska prava: Nastavnicima više posla za manje novca
Okoliš: Okoliš
»» samo 9% građana u potpunosti podržava projekt Družba Adria
»» inicijativa građana "Srđ je naš!"
»» Finska: u prosvjedima protiv nuklearne energije uhapšeno 30 osoba
»» njemačka vlada planira produljenje rada nuklearnih centrala
»» Dubrovčani pozvani na javnu raspravu o ’urbanizaciji’ ispod Srđa
»» Jedete meso? Onda vjerojatno jedete i otpad
»» Otoci plastike u Atlantiku
»» Dubrovnik: počeo javni uvid u plan uređenja Golf parka
»» aktivisti: grad Zagreb sam sebi dopušta prekršaj u Varšavskoj
»» kazneno prijavljen stečajni upravitelj Salonita
Okoliš: Arhiva Okoliš »»
Vaš ZaMirZINE tjednik
dekontaminirati Osijek
Jaroslav Pecnik
Utamničenjem Glavaša, jedno sramno poglavlje hrvatske politike, iako traljavo, ipak ide svome kraju. Ali zato gradu Osijeku i uopće istoku Hrvatske tek predstoji veliko i temeljito (pro)čišćenje Augijevih štala koje je lažni heroj domovinskog rata (s lažiranim ratnim putom) i ražalovani general Glavaš kontaminirao kriminalom, korupcijom i zločinima nezamislivih razmjera.
jesu li Hrvati govna neviđena?
Boris Dežulović
U mržnji je izrasla cijela jedna ratna generacija, koju su roditelji, škola i društvo naučili da Drugima i Drugačijima nema mjesta u Etnički Čistoj Našoj, i da takve – jer došlo je šugavo neko vrijeme da se Druge i Drugačije više ne smije ubijati – valja već od malih nogu podsjećati kako nisu dobrodošli, i tjerati tamo odakle god da su uopće došli.
WikiLeaks - tri digitalna mita
Christian Christensen
Dok traju rasprave o sigurnosnim implikacijama objavljivanja oko 90.000 dokumenata o američkom vojnom djelovanju u i Afganistanu, vrijedi ukazati i na to da je ’slučaj WikiLeaks’ doveo u pitanje tri političko-komunikacijska mita: o moći društvenih medija, o odumiranju nacionalne države i o smrti novinarstva.
Suočavanje s prošlošću
sjećate li se Milana Levara?
Ivica Đikić
 
ZaMirZINE hvala na posjeti Na vrh molim